Laboratorijoje užauginti deimantai kuo jie skiriasi nuo natūralių deimantų?

Laboratorijoje užauginti deimantai kuo jie skiriasi

Kas gi yra tie laboratorijoje užauginti deimantai ir kuo jie skiriasi nuo natūralių deimantų?

 

Laboratorijoje išauginti deimantai (Lab-Grown, angl.), kitaip dar gali būti vadinami sintetiniais arba dirbtiniais deimantais, yra sukurti žmogaus kontroliuojamoje laboratorinėje aplinkoje, o ne susiformavę natūraliai Žemėje. Natūralūs deimantai susidaro senųjų platformų litosferos apatinėje dalyje (peridotituose, eklogituose), 100–200 km gylyje, labai aukštoje (900–1300 °C) ir slėgyje (45·108–60·108 Pa). Nors laboratorinius deimantus išgauti yra paprasčiau ir greičiau, jie turi lygiai tokias pačias chemines bei fizines savybes kaip ir natūralūs deimantai. Plika akimi, be specialios įrangos šių deimantų neatskirsite.

Štai kaip dažniausiai gaminami laboratorijoje išauginti deimantai:

  • Šiuo metu, populiariausias būdas, norint užauginti laboratorinį deimantą- cheminis garų nusodinimas (CVD).
  • Aukšto slėgio ir aukštos temperatūros metodas (HPHT).

Laboratorijoje išaugintų deimantų privalumai:

  • Etiškas pasirinkimas. Laboratorijoje užauginti deimantai nekelia etinių rūpesčių, kaip kai kurie natūralūs deimantai, kurie gali būti išgaunami net aktyviose karo zonose. Taip pat, norint išgauti natūralius akmenis, reikia juos iškasti kasyklose, kurios prisideda prie aplinkos taršos ir klimato pasikeitimų. Tuo tarpu, sintetiniai deimantai yra gaminami kontroliuojamoje laboratorinėje aplinkoje, naudojant žymiai mažiau žmogiškųjų ir gamtos išteklių. 1 karato laboratorinį deimantą galima užauginti per kiek mažiau nei mėnesį!
  • Laboratorijoje išaugintas deimantas yra labai patraukli alternatyva sąmoningiems vartotojams. Vizualiai, visiškai toks pat, kaip natūralus akmuo, tačiau dažnai gali būti net dvigubai pigesnis. Kainos skirtumas labiau pajaučiamas, renkantis didesnį bragakmenį, nes natūralus deimantas, kuo jis didesnis, tuo retesnis ir vertingesnis.
  • Tyrumas ir kokybės kontrolė. Kadangi dirbtinis deimantas yra augintas kontroliuojamoje aplinkoje, jis gali būti pagamintas su itin mažai priemaišų bei kitų trūkumų, taip garantuojant aukštos kokybės deimantus.
  • Laboratorijoje, deimantus galima išauginti su kokiomis tik pageidaujate charakteristikomis. Galima parinkti norimą dydį, spalvą bei švarumą, kai tuo tarpu natūralių deimantų savybės yra nulemtos geologinių reiškinių.
  • Šie sintetinai brangakmeniai turi savo kilmę, dydį, spalvą bei švarumą įrodantį dokumentą, kiekvienas laboratorinis deimantas turi ypatingą, tik jam skirtą kodą, lazeriu išgraviruotą ant vienos iš jo briaunų.
  • Panaudojimas juvelyrikoje. Kadangi, fiziškai ir chemiškai šie akmenys vienodi, nereikalingos papildomos žinios ar pasiruošimas inkrustavimui. Juvelyras, galintis dirbti su natūraliais deimantais, be problemų sugebės pagaminti dirbinį ir su laboratoriniais.

 

deimantai

Laboratorijoje išaugintas deimantas

Laboratorijoje išaugintų deimantų trūkumai:

  • Vertė. Sintetinis deimantas neišlaiko aukštos vertės ir nėra laikomas gera investicija, priešingai, nei natūralus deimantas. Yra prognozių, jog laboratoriniai deimantas gali netgi dar labiau atpigti ateityje, dėl lengviau prieinamų technologijų, kurios naudojamos jiems išgauti.
  • Išskirtinumas. Laboratoriniai deimantai dažnai gaminami masiškai, tad nėra unikalūs, kaip natūralūs deimantai.
  • Prestižas. Kai kuriems žmonėms norisi žinoti, jog nešioja tikrą, per milijonus metų susiformavusį natūralų brangakmenį, o ne laboratorijoje ar gamykloje pagamintą akmenuką.

Laboratorinių deimantų panaudojimas juvelyrikoje

Jei mėgstate ypatingą deimantų spindesį, tačiau nenorite smarkiai paploninti piniginės- profesionalus juvelyras jums visuomet pasiūlys apsvarstyti laboratorinius brangakmenius, vietoje natūralių, taip išgaunant maksimalų kainos ir gaminio išvaizdos santykį. Juvelyrika- tai menas, o mene nėra taisyklių. Neretai, viename gaminyje yra maišomi natūralūs brangakmeniai su sintetiniais, laboratorijoje išgautais brangakmeniais. Neretai pasitaiko sužadėtuvių žiedų užsakovų, kurie nori itin didelio centrinio akmens, tačiau neturi tam biudžeto. Tokiu atveju, juvelyras gali rekomenduoti rinktis didesnį, centrinį laboratorijoje užaugintą deimantą ir jį padekoruoti mažesniais, natūraliais brangakmeniais, taip išgaunant prabangos jausmą.

Vestuviniai žiedai su laboratoriniais deimantais- puikus, ekonomiškas pasirinkimas jaunavedžiams, nenorintiems išleisti didelės sumos žiedams, tačiau norintiems išskirtinio, įdomesnio meilės simbolio.

Sužadėtuvių žiedai su laboratoriniais deimantais- puikiai tiks norintiems prabangiai, netgi pompastiškai atrodančio žiedo. Dažnai klientai renkasi 1 karato ar net didesnį akmenį, kartais tiesiog apsuptą aukso, o kartais, padailintą kitais brangakmeniais.

Apyrankės su laboratoriniais deimantais- dabar itin populiarus pasirinkimas, dėl taip visų, savo garderobe, trokštamos „Tennis“ stiliaus apyrankės. Šio stiliaus apyrankėje sunaudojamas nemažas kiekis akmenų, tad natūralių deimantų apyrankės pasidaro įperkamos toli gražu ne visiems. Naudojant laboratorinius deimantus, galite sutaupyti net iki 50 procentų gaminio kainos.

Auskarai su laboratoriniais deimantais- dažnas pasirinkimas, ieškantiems auskarų-vinučių. Nedideli, minimalistiniai, prie ausies priglundantys auskarai, kuriuos galima nešioti kasdien.

Kviečiame profesionaliai konsultacijai su RG Juvelyrika, suteiksime jums visą informaciją apie mūsų siūlomus brangakmenius, jų tipus bei preliminarias kainas. Visuomet atsižvelgiame į klientų norus, pasiūlome geriausią įmanomą variantą. Mus rasti galite adresu Šeškinės g. 32, Vilnius arba susisiekti el. paštu info@rgjuvelyrika.lt bei telefonu +37064705546 skiltyje Kontaktai.