Aukso praba ir spalva
Kokia gali būti aukso praba ir spalva?
Dažnai kylantis klausimas klientams – kokia gi gali būti ta aukso praba ir spalva, kaip jos daro įtaką viena kitai? Visi esate matę skaičiukus ar kitokius simbolius, įspaustus į juvelyrinius gaminius. Toks simbolis yra nacionalinis valstybinis kontrolinis prabavimo ženklas, kuris garantuoja, kad tauriojo metalo grynumas yra ne mažesnis, nei nurodyta prabos ženkle arabiškais skaičiais. Konvencija yra vienintelis pasaulinio masto susitarimas, hormanizuojantis tauriųjų metalų gaminių kontrolę ir ženklinimą, ir tokiu būdu eliminuojantis barjerus laisvai prekiauti tauriųjų metalų gaminiais. Kaip pavyzdys – ant aukso žiedo įspaustas skaičius 750, nurodo, jog dirbinys pagamintas iš metalų lydinio, kuriame gryno aukso kiekis, ne mažesnis, nei 75% iš 100%. Likusi lydinio dalis gali būti įvairių kitų metalų derinys. Lietuvoje šią paslaugą teikia valstybinė įstaiga- Lietuvos Prabavimo Rūmai. Rekomenduojame apsilankyti jų internetiniame puslapyje ir pasidomėti, kaip yra ženklinami gaminiai iš metalų ir brangakmenių. Visi juvelyriniai dirbiniai, parduodami Lietuvos Respublikoje, privalo būti prabuojami, sertifikuojami. Metalas žymimas atitinkama praba, o brangakmeniams prisegamas išduotas sertifikatas su brangakmenių rūšimi ir jų parametrais. Įsigydami juvelyriką iš tauriųjų metalų su ar be brangakmenių, įsitikinkite, kad gaminys turi visus būtinus ženklinimus. Labai dažnai klientai nori pasigaminti naują juvelyrinį gaminį iš savo turimo, nenaudojamo aukso. Tai gan įprasta praktika, ypač tarp jaunavedžių, norinčių savo žiedams panaudoti mylimų tėvų ar senelių auksinius žiedus. Juvelyras šį prašymą gali įvykdyti, tačiau pasitikrinkite, ar turimi aukso dirbiniai turi prabas.
Auksas yra žymimas 375, 585, 750, 916 ir 999 prabomis. Užsienyje, žmonės dažnai vartoja aukso žymėjimą karatais, tad šios Lietuvoje naudojamos prabos atitinka 9, 14, 18, 22 ir 24 karatines prabas. Kuo aukso praba aukštesnė, tuo lydinyje daugiau aukso, toks juvelyrinis gaminys, žinoma, kainuos daugiau. 999 prabos auksas dažniausiai naudojamas monetoms ar investiciniam auksui. Juvelyrikai grynas auksas yra kiek per minkštas, tad dažniausiai pamatysite dirbinius, pažymėtus 585 arba 750 prabomis. Natūrali aukso spalva yra gan ryškiai geltona, tad aukštesnės prabos gaminiai dažnai bus geltoni ar gelsvi. Kiti populiarūs aukso spalvos pasirinkimai- baltas, žalsvas, rausvas, raudonas. Norint išgauti kitokią spalvą, nei geltona, reikia lydinyje naudoti kitų spalvų metalus, taip sukuriant geidžiamą aukso atspalvį. 750 prabos (18K) lydinyje bus 18 dalių aukso ir 6 dalys kitų metalų (18:6), 585 prabos lydinyje bus 14 dalių aukso ir 10 dalių kitų metalų (14:10). Visuomet turėkite omenyje, kad juvelyrinio dirbinio kainą lemia ne aukso spalva, o gaminio praba. Verta paminėti, kad balto aukso papuošalai yra dengiami rodžiu. Rodis- vienas iš labai retų ir brangių tauriųjų metalų. Jo svarbiausios savybės, itin svarbios juvelyrikai- jis nesioksiduoja ir nerūdija. Balto aukso gaminiai, padengti rodžiu išlieka balti ir žvilgantys labai ilgai. Norėdami atnaujinti balto aukso papuošalus galite juos iš naujo padengti rodžiu, taip net kelių dešimtmečių senumo dirbinys gali vėl atrodyti lyg visiškai naujas.
Kokios prabos gaminį rinktis? Pagrindinis faktorius, pagal kurį pirkėjai visgi pasirenka juvelyrinį dirbinį, yra kaina. 585 prabos papuošalai patys populiariausi dėl savo prieinamos kainos. Tačiau, atminkite, jie pigesni ne tik įsigyjant, bet ir norint parduoti ar priduoti. Žemesne aukso praba pažymėti gaminiai superkami pigiau, jų piniginė vertė yra mažesnė. Kalbant apie išvaizdą (spalvą), 585 prabos gaminiai nebus tokie ryškūs geltoni, kaip 750 prabos, tad ryškaus geltono aukso mėgėjai visgi renkasi aukštesnę prabą vardan savo estetinės preferencijos. Raudoni ir balti gaminiai, pažymėti 585 ir 750 prabomis, plika akimi mažai skiriasi. Kaip ir minėjome, auksas, pats iš savęs, yra gan minkštas metalas, tad 585 prabos gaminiai yra kiek tvirtesni dėl juose esančio didesnio kiekio kietesnių metalų. Kasdieniam nešiojimui, tokie papuošalai yra populiaresnis pasirinkimas. Pavyzdžiui, Vokietijoje, itin mėgiami 375 praba ženklinami juvelyriniai gaminiai. Jie itin patvarūs, ilgaamžiai ir pigūs. Ekonomiškas variantas, norintiems pasipuošti dailiais dirbiniais, tačiau nenorintiems stipriai ploninti savo piniginės. Lietuvoje šia praba žymėti gaminiai ne itin paplitę, visgi čia žmonės mėgsta grynesnių lydinių papuošalus, nes šie išlaiko daugiau piniginės vertės.
Neretai, įvairių spalvų bei prabų auksas gali būti naudojamas viename dirbinyje. Pavyzdžiui, balto aukso (585 prabos) žiedas, viršūnėje dekoruotas geltono aukso (750 prabos) karūnėle ir briliantu. Tokiu atveju, Lietuvos Prabavimo Rūmai gaminį pažymi 585 aukso praba.
Kviečiame profesionaliai konsultacijai su RG Juvelyrika, suteiksime jums visą informaciją apie aukso rūšis ir jų kainas. Parekomenduosime, kuri aukso praba ir spalva labiausiai tinkama jūsų užsakomam gaminiui. Mus rasti galite adresu Šeškinės g. 32, Vilniuje arba susisiekti el. paštu info@rgjuvelyrika.lt bei telefonu +37064705546 skiltyje Kontaktai.