Juvelyrika ir jos istorija

Juvelyrika ir jos istorija

Juvelyrika – tai istorija, menas bei profesija

Juvelyrika – tai įvairių dekoratyvinių objektų ar papuošalų dizainas, kūryba bei gamyba. Juvelyriniai dirbiniai gali būti gaminami iš pačių įvairiausių medžiagų. Pavyzdžiui, kriauklių, koralų, perlų, odos, medžio, metalų, tokių, kaip auksas, sidabras, platina, varis. Taip pat, juose gal būti naudojami įvairūs pusbrangiai akmenys ar brangakmeniai. Juvelyrai naudoja įvairiausias, skirtingas technikas, skirtas metalo apdirbimui bei akmenų inkrustavimui. Šio amato istorija tęsiasi jau tūkstančius metų, tad pabandysime su ja trumpai supažindinti.

  • Senovės istorija. Juvelyrika ir su ja susiję artefaktai atsekami archeologų net 100,000 metų atgal. Ankstyvieji juvelyriniai gaminiai buvo kuriami iš tokių medžiagų, kaip kriauklės, akmenys, kaulai ar gyvūnų iltys, oda bei kailiai. Siuvant drabužius iš sumedžioto gyvūno, dažnai likdavo įvairių atliekų, atraižų, iš kurių ir buvo gaminami pirmieji papuošalai.
  • Senovės Egiptas. Senovė Egiptiečiai žinomi, kaip ypatingai įmantrių, puošnių dizainų kūrėjai. Iki šiol randami kūriniai, gaminti iš aukso, sidabro ir brangakmenių. Pradėti gaminti stiklo karoliukai, kurie dažnai buvo įkomponuojami į įvairius dirbinius. Vieni populiariausių simbolių, žinomų ir atkartojamų iki šiol- ankhas, skarabėjus, Horo akis. Jų juvelyrika buvo nešiojama ne tik, kaip papuošalai, bet ir simbolizavo svarbių to meto asmenų statusą bei turtus. Papuošalai, buvo svarbūs ne tik gyviesiems, bet ir perduodami mirusiems į amžinąją kelionę, tikint, jog amuletai apsaugos juos pomirtiniame gyvenime. Vienas iš pavyzdžių- faraonas Tutanchamonas, kurio laidojimo vietoje buvo rastas didžiulis kiekis auksu ir brangakmeniais dekoruotų dirbinių. Nuo galvos ir krūtinės apdangalų iki gausybės apyrankių, žiedų ir pavienių amuletų.
  • Senovės Mesopotamija. Šumerai ir Babiloniečiai taip pat kūrė papuošalus iš aukso bei sidabro. Juvelyrika buvo naudojama ne tik kaip papuošalai, bet ir kaip valiuta. Vyravo cilindro formos dirbiniai, taip pat, įvairios geometrinės figūros. Tikėjimo simboliai ir amuletai apsaugai buvo itin populiarūs.
  • Senovės Graikija ir Roma. Kūrė ypatingai įmantrius dizainus iš aukso bei brangakmenių. Pasitaikydavo ir gaminių iš gintaro ar koralo. Vienas populiariausių simbolių, naudojamų juvelyrinių gaminių dizaine, buvo laurų vainikas. Taip pat, randami ir žiedai, puošti savininko inicialais ar šeimos herbu. Tokie žiedai tuo pačiu buvo naudojami ir kaip antspaudai.
  • Viduramžiai. 476m. – XVa. Šiuo metu pradėjo klestėti įvairūs Krikščionybės simboliai, tokie, kaip kryžius, krusifiksas, Šventųjų atvaizdai. Viena iš populiarių technikų, naudotų viduramžiais- filigranas. Tai juvelyrinių dirbinių iš metalinių vielelių ar grūdelių kūrimo technika. Žodis filigranas yra kilęs iš dviejų lotyniškų žodžių: filium- siūlas ir granum- grūdas. Iš plonų briaunuotų, suktų ar apvalių vielelių išraitomas ažūrinis dirbinio ornamentas, o kartais ir suformuojamas visas dirbinys. Pastebėta daug gotikinio stiliaus sagių bei žiedų.
  • Kultūrinis ir meninis judėjimas, prasidėjęs XIVa. Italijoje ir per sekančius amžius išplitęs visame pasaulyje. Matomas nukrypimas nuo viduramžiais vyravusių religinių dizainų, buvo kuriama daugiau gamtos motyvų įkvėptos juvelyrikos. Atsirado daugiau spalvų juvelyriniuose dirbiniuose, pradėta naudoti daug emalės. Gan išpopuliarėjo puošyba žmonių portretais. Šio laikotarpio dirbiniai iki šiol naudojami šiuolaikiniams juvelyrams įkvėpti.
  • Naujieji laikai (modernizmas). Industrinė revoliucija, prasidėjusi XVIIIa. stipriai pakeitė juvelyrikos pasaulį. Kadangi, medžiagos tapo lengviau prieinamos, atsirado masinės gamybos galimybės, juvelyriniai dirbiniai tapo lengviau pasiekiami paprastam, to meto, žmogui. Ankstyvajame XXa. atsiradę Art Nouveau ir Art Deco stiliai atnešė daug inovatyvumo ir artistiškumo.
  • Šių dienų juvelyrika. Turime galybę medžiagų pasirinkimų, esame įvaldę pačias įvairiausias technikas, įvairių įrankių bei mechanizmų pagalba, galime kurti itin sudėtingus dizainus žymiai greičiau, nei tą darydavo seniau rankomis. Nėra vieno, vyraujančio stiliaus. Žmonės yra gan vartotojiški, mėgsta dažnai keisti savo aprangą, avalynę, tame tarpe ir papuošalus. Pastebimas susidomėjimas dirbiniais iš ekologiškai ir etiškai išgaunamų medžiagų, taip pat didelis dėmėsys skiriamas būtent rankų darbo vienetinei juvelyrikai.
Juvelyrika

Juvelyrika

Visų šių išvardintų laikotarpių stilistika nėra pamiršta ar išnykusi. Kai kurie dirbiniai, galbūt, rečiau randami, tačiau patyręs juvelyras visuomet bus pasiruošęs sukurti norimo dizaino papuošalą. Ar tai būtų gotikinio prieskonio turintis kaklo papuošalas, ar tai būtų reikšmingas religinis simbolis- galima visiškai atkurti tų laikų stilių arba jį kiek modernizuoti.

Kviečiame profesionaliai konsultacijai su RG Juvelyrika, suteiksime jums visą informaciją apie mūsų siūlomas dizaino ir gamybos paslaugas bei preliminarias kainas. Visuomet atsižvelgiame į klientų norus, pasiūlome geriausią įmanomą variantą. Mus rasti galite adresu Šeškinės g. 32, Vilniuje arba susisiekti el. paštu info@rgjuvelyrika.lt bei telefonu +37064705546 skiltyje Kontaktai.